skip navigation

Division III

Men

HS Grad. Yr. Player Name School
2013 Kyle Olson Augsburg College
2012 Sam Majka Gustavus Adolphus College
2011 D.J. Jones St. Thomas
2011 Patrick Sivets St. Olaf
2011 Marc Richards St. Olaf
2011 Alec Almquist St. Johns
2009 Kevin Blackley St. Johns
2009 Ty Simcoe St. Thomas
2008 Grant Fahnhorst Hamline University
2007 Thomas Stevens St. Marys
2006 Eric Kraft College of St. Scholastica
2004 Justin Swierk St. Johns
2004 Sam Windsor St. Olaf
2003 Matt Sundberg St. Johns
2003 Kevin Johnson Gustavus Adolfus (DIVISION III)
2002 Brandon Brandt Bethel College
2001 Kyle Menken Gustavus Adolfus (DIVISION III)
2001 Aaron Bulman St. Johns
2000 Dylan Naumann Gustavus Adolfus (DIVISION III)
2000 Josh Tucker Gustavus Adolfus (DIVISION III)
1999 Shane Taylor St. Johns
1999 A.J. Stevens St. Johns
1999 Andrew Campbell St. Thomas (DIVISION III)
1997 Gordy Collins St. Thomas (DIVISION III)
1995 Scott Sathers Gustavus Adolfus (DIVISION III)
1994 Brady Alstead UW-River Falls (DIVISION III)
1994 Jason Jones UW-Stout (DIVISION III)
1993 Rob LeFevere St. Olaf (DIVISION III)
1993 Andy Olson St. Olaf (DIVISION III)
1993 Jake VanValkenburg St. Johns (DIVISION III)
1992 Tad Berman Mankato State U. (DIVISION III) (Mankato switched to division I in 2001)
1992 Libby Witchger Brown University.
1992 Ryan Alstead UW-River Falls (DIVISION III)
1991 Derek Schwark Mankato State U. (DIVISION III)
1990 Brett Lievers St. Cloud University (DIVISION III) (St. Cloud switched to division I in 2001)
1990 Jason Skramstad Mankato State U. (DIVISION I)
1985 George McCutcheon St. Olaf (DIVISION III)
1984 Steve Persian St. John's (DIVISION III)
1984 Troy Crowell St. Olaf (DIVISION III)
1984 Tony Chermak Mankato State U. (DIVISION I)
1983 Jeff Praus Mankato State U. (DIVISION I)
1983 Jason Ginsbach Gustavus Adolfus (DIVISION III)
1983 Craig Sheldon St. John=s (DIVISION III)
1983 Tim Elliot Augsburg College (DIVISION III)
1982 John Suhr Hamline University (DIVISION III)
1982 Jim Horton Hamline University (DIVISION III)
1982 Dave Jacques Hamline University (DIVISION III)
1981 Jim McCutcheon St. Olaf (DIVISION III)
1981 Kurt Klapprich UW-River Falls (DIVISION III)
1980 Tom Shaver UW-River Falls (DIVISION III)
1980 Jeff Bauk Gustavus Adolfus (DIVISION III)
1978 Kevin Kramer Gustavus Adolfus (DIVISION III)
1978 Jim Bloom Gustavus Adolfus (DIVISION III)
1977 Tom Brusch University of Pennsylvania (DIVISION III)

Women

HS Grad. Yr. Player Name School
2001 Kristin Johnson Augsburg College
2002 Jenny Sorensen St. Thomas
2002 Kelly Doran UW-River Falls
2003 Allie Campbell University of Wisconsin-Eau Claire
2004 Jill Arendt University of Wisconsin-Eau Claire
2004 Katie Johnson Augsburg College
2004 Rachel Bulman College of Saint Benedict
2005 Beth Spurrier Bethel University
2005 Margaret Campbell University of Wisconsin-Eau Claire
2006 Jessica Olson Augsburg College
2007 Breanna Johnson St. Olaf
2007 Lauren Zurek Williams College
2007 Meghan Lorenz University of Wisconsin-Eau Claire
2007 Sara Yungner Gustavus Adolfus
2008 Jill Reynolds Wesleyan University
2008 Jessica Laurinaitis St. Olaf
2009 Kate Loberg-Sonderup University of Wisconsin-Eau Claire
2009 Alison Umland St. Olaf
2009 Sara Cole Concordia University-Wisconsin
2010 Jenny Saxon St. Thomas
2011 Heidi Korin Gustavus Adophus
2013 Allison Kirk College of St. Benedict
2013 Stephanie Kirk College of St. Benedict
2013 Ellen Rethwisch Concordia of Moorhead
2014 Kaitlyn Klein Gustavus Adophus
2014 Sammy Rude St. Marys University of MN
2014 Kaylee Druk St. Thomas
2015 Maddy Johnson St. Olaf
2016 Sarah Stelter Concordia College of Moorhead
2016 Taylor Nelson Gustavus Adophus
2016 Ally Wiitala Concordia College of Moorhead
2016 Ashley Wiitala Concordia College of Moorhead
2016 Sami Meister UW Eau Claire;
2016 Sydney Simone Lake Forest College